Szolgáltatásaink
1. Energetikai projektfejlesztés
Önkormányzatok, állami intézmények, vállalkozások számára igen széles körű pályázati forrás igénybevételi lehetőség van energetikai projektek megvalósítására. Az elmúlt években számos energetikai projekt előkészítésében illetve megvalósításában vettünk részt.
Az önkormányzatok és állami intézmények részére intézményi energetikai és komplex energetikai pályázatok állnak jelenleg is hozzáférhetővé. Többféle TOP illetve KEHOP források nyújtanak fejlesztési lehetőséget. Vállalkozások részére a GINOP négyes tengelyen érhetők el vissza nem térítendő és visszatérítendő támogatások.
Cégünk vállalja a projektek előkészítéséhez és a pályázatok beadásához szükséges dokumentumok elkészítését.
2. Vállalkozói telephelyek fejlesztése
Az elmúlt években számos lehetőség állt rendelkezésre a vállalkozásoknak a GOP és KMOP forrásokból telephelyeik fejlesztésére. Az adott telephelyhez kapcsolódóan szinte minden beavatkozási költség elszámolható volt. A 2014-2020 közötti időszakban sajnos a nagy forrásrendelkezésre állás mellett ezt a trendet nem látjuk. Az első körös GINOP forrásokat csak az úgynevezett szabad vállalkozási zóna településein megvalósuló fejlesztések voltak támogathatóak. Később ezt módosították, de így is kizárólag a már valamilyen gyártáshoz kapcsolódó továbbfejlesztésekhez kapcsolódóan lehetett támogatást kérni. A pest megyei vállalkozások az eddigi gyakorlathoz hasonlóan ismét nehéz helyzetben vannak/lesznek az uniós források igénybevételénél.
Néhány kiemelt telephely fejlesztési pályázat:
GINOP-1.2.2 Mikro-, kis- és középvállalkozások kapacitásbővítő beruházásainak támogatása
GINOP-1.2.1 Mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapacitásainak bővítése
GINOP-4.1.1 Épületenergetikai fejlesztések megújuló energiaforrás hasznosítással kombinálva
VEKOP- Pest megyei vállalkozások részére telephely fejlesztési pályázat jelenleg nem érhető el. Kizárólag eszközbeszerzési lehetőségeik vannak.
Részletes információért e-mailben kérem vegye fel a kapcsolatot velünk. Állunk rendelkezésre pályázatírás, tervezés, projekt menedzsment illetve közbeszerzési feladatok ellátásával.
3. Háztartási Méretű Napelemes Kiserőmű (50kWp-ig) illetve Naperőművek (50kWp-tól akár MW méretekig) tervezése – engedélyeztetése – telepítése – karbantartása. Meglévő rendszerek bővítése, kombinálása egyedi igények és irányelvek alapján.
Az általunk telepített rendszerekkel fő célunk a villamos energia fogyasztásának részbeni, vagy teljes kiváltása megújuló energiaforrás felhasználásával működő termelő berendezéssel, mellyel elérhető az elszámolási időszakban keletkező többlettermelés értékesítése.
4. Hagyományos világítás korszerűsítése energiatakarékos és LED technológián alapuló fényforrásokkal, berendezésekkel belső térben és külső téren egyaránt. Ezen rendszerek tervezése – telepítése – karbantartása.
Célunk az energiahatékonyság növelése, villamos energia fogyasztásának csökkentése és a költségcsökkentés elérése, környezetkímélőbb rendszerek építése, továbbá az élet és egészségvédelmi szempontok javítása és nem utolsó sorban a rendszerek egyedi formatervezésével az előnyösebb optikai hatás növelése.
5. Feszültség optimalizáló transzformátor berendezés egyedi rendszerenkénti illesztés alapján való tervezése – megépítése – telepítése – karbantartása.
A berendezés beépítésével nagymértékű villamos energia megtakarítás és költségcsökkentés érhető el a villamos energia vételezésének egy adott és kiegyenlített, zavaroktól mentes és szinten tartásával, melyet a transzformátor automatizált működése révén önmaga végez.
Ebből adódóan az addig üzemeltetett berendezések élettartama és üzembiztonsága nő a karbantartási költségek és a környezetbe bocsátott hő csökkenése mellett. Egyedi igény szerint ez utóbbi hasznosítására is vállalkozunk, mely folyamat további energia megtakarítási és költségcsökkentési forrásokat rejt magában.
6. Napkollektor rendszerek tervezése – megépítése – telepítése – karbantartása.
A megépített rendszerekkel elérhető célunk a használati meleg vízrendszerre való rásegítés / kiváltás és/vagy a fűtési rendszerre való rásegítés / kiváltás a helyi infrastrukturális adottságok és igények függvényében.
Ebből adódóan a kézzel fogható eredmény a költségek csökkenésének formájában jelenik meg, mivel a napkollektor rendszer által termelt – megújuló energiaforrásból származó – energia ingyen keletkezik, ezáltal sokkal kevesebb plusz betáplált energia (nem megújuló energiahordozóból) felhasználása szükséges a kívánt hőmérsékletű használati meleg víz, vagy fűtés előállításához.
7. Vidékfejlesztéshez kapcsolódó projektfejlesztések
Mezőgazdasági üzemek fejlesztéséhez kapcsolódó tervezési és projekt menedzsmenti munkák. Önkormányzati tulajdonú épületek fejlesztéséhez kapcsolódó tervezési munkák. Önkormányzati tulajdonú utak fejlesztéséhez kapcsolódó tervezési munkák. Vállalkozásfejlesztési projektekhez kapcsolódó tervezési és projekt menedzsmenti tevékenységek ellátása. A Vidékfejlesztési Program 2020-ig számos lehetőséget rejt magában, melynek részleteiről mielőbb keresse fel munkatársunkat.
Napelemes rendszerek
Alkalmazása szerint kétféle napelemes rendszert különböztetünk meg:
Az egyik gyakran használt napelemes rendszer a feleslegesen termelt, vagy nem elhasznált villamos energiát visszatáplálja a villamos hálózatba. Ez az úgynevezett hálózatra kapcsolt napelemes rendszer, más néven „grid-connected, On - grid” napelem rendszer. Ezt a rendszert be kell jelenteni az áramszolgáltató felé.
Ettől különbözik a szigetüzemű napelemes rendszer, mely teljesen el van választva az áramszolgáltatói hálózattól és a feleslegesen termelt energiát akkumulátorok segítségével tárolja el olyan időszakra, amikor nem lenne elegendő napsütés a rendszerbe kapcsolt fogyasztók üzemeltetésére. Ezen rendszerek nem igényelnek áramszolgáltatói bejelentést, engedélyeztetést.
Mindkét rendszer tartalmaz invertert, ami a napelemek által termelt egyenáramot a szabványos váltóárammá alakítja át. (230V @ 50Hz).
A szigetüzemű napelemes rendszer tartalmaz egy töltésszabályozó egységet is, ami biztosítja, hogy az akkumulátorok megfelelő töltőáramot kapjanak. Erre azért van szükség, mert a napelem áramtermelése nem állandó, hanem annak értéke mindig az adott megvilágítástól függ.
A hálózatra kapcsolt napelemes rendszer esetében nincs szükség akkumulátorra, de opcióként beépíthető egy esetleges teljes és hosszú ideig fennálló hálózati áramszünet esetére, amennyiben ekkor is szükséges villamos energia az egyes fogyasztók üzemeltetésére. A napsütéses órák alatt termelt és el nem használt többlet energiát visszatáplálja a villamos hálózatra egy erre a célra készült két irányú villamos energia mérőberendezésen keresztül. Ezt a többlet energiát az áramszolgáltató saját fogyasztói felé tovább értékesíti. A napelemes rendszer által termelt és így az áramszolgáltató hálózatába is visszatáplált többlet energia értéke le lesz vonva a hálózatról fogyasztott energia értékéből, így csak a különbözetet kell kifizetni az áramszolgáltató felé, melyet az elszámoló számlán követhetünk és a kétirányú villamos mérőberendezés megadott regiszterében tároltak kiolvasása után ellenőrizhetünk le.
Elszámolás tekintetében kétféle napelem rendszert különböztetünk meg:
- Fogyasztás csökkentő. Ha kevesebb villamos energiát termelünk éves szinten, mint amennyit fogyasztunk.
- Közcélú hálózatra betápláló. Ha többet termelünk éves szinten, mint amennyit fogyasztunk.
Hálózatba tápláló rendszerek teljesítmény szerinti besorolása:
- 0-50kWp: Háztartási méretű kiserőmű „HMKE”. Egyszerűsített csatlakoztatási eljárás !
- 50-500kWp: Kiserőmű
0-50kW-ig a csatlakoztatás kisfeszültségen történik. (400/230V)
50-100kW-ig a csatlakozás áramszolgáltatói vizsgálat alapján kis - vagy középfeszültségen
100kW felett középfeszültségen (10/20kV), egyedi vizsgálat alapján kisfeszültségen történik.
Napelem típusok, lehetőségek
A ma legelterjedtebben használatos napelem csoportosítás szerint kétféle típusról beszélhetünk: kristályos napelem és vékonyréteg napelem.
A kristályos napelemek szerkezetében nagy szilíciumkristályok vannak vékony szeletekre vágva, melyeket celláknak nevezünk. Ezek a cellák villamosan össze vannak kötve egy alufóliaszerű vezetővel. Mindez egy alaplemezre van felragasztva, a tetején egy edzett üveggel, légmentesen laminálva és rendszerint egy alumíniumkerettel bekeretezve. A kristályos napelemek közül a felszeletelt kristály szerkezetétől függően létezik mono-kristályos napelem és polykristályos napelem.
A legolcsóbb és a legújabb technológia viszont a vékony rétegrendű napelem. Ezeknél valamilyen hordozóra, közvetlenül leggyakrabban üvegre, vagy vékony acéllemezre viszik fel a félvezetőt néhány mikronos rétegben. Ezért hívják vékony rétegrendű napelem technológiának.
Az elkészült félvezető rétegre legtöbbször üveg, vagy specializált műanyag fedés kerül. Ilyen módon lehet hajlékony, vagy átlátszó napelemeket is készíteni, ami nagyban növeli a felhasználás lehetőségeit.
A vékony rétegrendű napelemek közül jelenleg az amorf-szilícium (a-Si) félvezetős napelem a legelterjedtebb. Olcsó a kadmium-tellurid (Cd-Te) is, de tudni kell, hogy a kadmium erősen mérgező, élettartama lejártával környezetszennyező hulladékká válik !
A vékony rétegrendű napelemek fajlagosan a legolcsóbbak, de nagyobb felületre is van szükség belőlük, gyengébb hatásfokuk miatt, mely jelenleg csupán 5-8%. Azonban még korai lenne leírni ezeket a napelemeket, mert rengeteg előnyük van a kristályos napelemekkel összehasonlítva !
Kevésbé érzékenyek a melegedésre, szélesebb fényspektrumot tudnak hasznosítani, már szórt fénynél is működnek, szép homogén a felületük, ami fontos lehet esztétikai szempontból, valamint lehet hajlékony vagy átlátszó kivitelben is készíteni, ami építészeti, vagy egyéb praktikus szempontokból nézve sokszor érdekes lehet.
Minden esetre a fejlesztés folyik, vannak már szerves napelemek, műanyag napelemek és még sok érdekes dolog, de a piacon jelenleg a fent említett fajtákkal találkozhatunk.
Cégünk a Chinaland Solar és a Shutten Solar által gyártott napelemeket ajánlja, mivel ezek rendelkeznek azokkal az engedélyekkel, melyeket az áramszolgáltató cégek megkövetelnek a napelem rendszer engedélyeztetési eljárás során, továbbá mindkét gyártó a 25. évtől még mindig 80% teljesítmény garanciát vállal valamennyi termékére.
A napelemek elhelyezésére többféle megoldást tudunk biztosítani:
- Tető síkban szerelt napelemek
- Tűzfalon szerelt napelemek egyedi tartószerkezeten
- Tetőbe integrált napelem, napelemes tető
- Sík tetőn, illetve kertben
Hálózatba tápláló inverter
A hálózatba tápláló inverterek a napelemek által megtermelt, egyen áramú villamos energiát alakítják át 230V-os, vagy 400V-os hálózati feszültségre.
Cégünk a FRONIUS invertereit ajánlja, melyek rendelkeznek azokkal az engedélyekkel, melyeket az áramszolgáltató cégek megkövetelnek a napelem rendszer engedélyeztetési eljárás során.